Micael Berndtsson tränare för ÖIS Fotboll Dam från 2022

ÖIS Fotboll kan stolt presentera att man kommit överens med Micael Berndtsson som ny tränare för föreningens damlag från säsongen 2022.

Micael Berndtsson kommer närmast från Hovås Billdals IF där han spenderat flera år. Micael har förutom en gedigen bakgrund inom damfotbollen även varit aktiv i ÖIS tidigare. Dels som spelare men även som ledare för dåvarande Tipselit (Äldsta akademilagen).

Micael kommer under 2021 finnas med kring laget i träning och match och vara behjälplig i spelarrekrytering m.m. Det är först till säsongen 2022 som Micael kliver in i uppdraget som tränare tillsammans med Marlene Kanto.

Micael Berndtsson:

– Det känns skönt att vara tillbaka i klubben i mitt hjärta. Jag ser fram emot att göra en fantastisk resa med det här laget. Vi ska fortsätta den vinnande trenden från förra året men ändå försöka försöka göra den här satsningen på ett långsiktigt bra sätt.

Under säsongen 2021 kommer laget fortsatt ledas av Lisa Christensson och Marlene Kanto. Ambitionen från föreningens sida är att Lisa Christensson även framöver finns kvar kring laget.

Damerna är tillåtna att spela matcher från 15 juni men Division 3 kommer igång först efter sommaren då serien kommer spelas som enkelserie.