Det blev ytterligare en seger och hållen nolla för ÖIS damer under söndagen.
Lilla Träslövs FF kom på besök till Valhalla IP under söndagen, hallänningarna stod inför matchen på en oavgjord, en vinst och tre förluster. Att ÖIS skulle se till att det blev en fjärde stod klart relativt tidigt.
Redan i matchens nionde minut tog ÖIS ledningen genom Mathilda Sjöström som trots en sen tackling tryckte in bollen i mål till höger i straffområdet.
Tio minuter senare utökade Frida Bremer ledningen med ett skott ur snäv vinkel och i den 22:a minuten utökade Emma Thölin till 3-0 på straff.
ÖIS hade ett antal chanser att utöka ledningen under den andra halvleken men lyckades inte få in ett fjärde mål. Femte segern på lika många försök är dock i hamn och nu väntar seriefinal på lördag.
Då åker sällskapet till Valinge IP för möte med serieledaren Valinge/Derome DFF 14.00, vi ses där!



