ÖIS vinner till slut

Det dröjde till den 12:e omgången, men till sist kom den. ÖIS första seger för säsongen. Den kom hemma mot ÖSK och slutade 2-0.

Efter ett fint 135-årstifo från Östra Stå drog matchen på Gamla Ullevi igång. ÖIS pressade inledningsvis högt vilket gav frukt. Flera gånger återvanns bollen och med en lite rakare spelstil skapades också en del oreda i bortalagets straffområde. I den 13:e minuten kom ledningsmålet. Kevin Ackermann hoppade över bollen så att Daniel Paulsons boll nådde ut till vänsterbacken Hampus Dahlqvist som avancerade längs sin kant. Det fanns ett antal alternativ inne i boxen, Dahlqvist valde det närmsta och trädde in bollen till Ajdin Zeljkovic som tog emot och placerade kyligt in bollen i vid den bortre stolpen.

Efter målet fortsatte ÖIS med sin höga press och skapade ytterligare chanser. Närmast var Paulson efter det att Nicklas Bärkroth spelat fram honom i ett fint läge. Men. Denna säsong verkar det alltid finnas ett men. Ju längre halvleken led, desto högre upp i banan tog sig ÖSK. ÖIS, som tappat flera ledningar under säsongen föll tillbaka långt ned mot Wallinders mål och tillät bortalaget föra spelet. Lyckligtvis klarade Örebro, som vid det här laget borde ha 10 man på plan efter Moros fula tackling på Zeljkovic, inte av att skapa några riktigt farliga chanser och ÖIS kunde hålla undan.

Andra halvlek fortsatte likt den första slutade, med undantag att bortalaget nu skapade en rad hundraprocentiga chanser och med det stod storspelande Robin Wallinder för en rad fina räddningar. Inte minst i den 79 minuten när han räddade Ahmed Yasins straff, något som troligtvis var matchavgörande. I slutet skickade bortalaget en hel del långt mot ÖIS försvar, men Sällskapet stod upp bra, kämpade och slet med alla krafter som fanns kvar och kunde med bara sekunder kvar utöka ledningen. Detta efter en kontring där Isak Dahlqvist hittade över på Anton Andreasson som spelade Zeljkovic. Och med Zeljkovic kommer ofta mål.

Med denna seger klättrar ÖIS upp två placeringar i tabellen och ligger nu tack vare målskillnad inte längre på nedflyttningsplats. Den enda bittra eftersmak denna match gav var att både Nicklas Bärkroth och Marcus Haglind Sangré tvingades lämna plan skadade.

Nästa match spelas redan nu på söndag den 10 juli borta mot Skövde AIK

Senaste nytt