Det blev seger mot GIF Sundsvall i tisdags, den följde ÖIS upp på lördagen med tre nya poäng. Denna gång mot Gefle IF.
ÖIS inledde målskyttet i minut 19 med en riktig läckerbit. Hady Saleh Karim lyfte in en boll från vänstersidan som en Gefleförsvarare rensade halvdant och bollen landade framför Erion Sadikus fötter. Mittfältaren la snabbt bollen tillrätta och klappade sedan till med högern, rakt upp i nättaket bakom en chanslös Robin Wallinder i Geflemålet. Kandidat till årets mål och rödblå ledning.
ÖIS gjorde också 2-0 några minuter senare, i minut 34. Då efter en omställning i vilken Noah Christoffersson serverade Isak Dahlqvist ett läge i straffområdet som han utnyttjade på bästa sätt.
Gästerna kvitterade dock i minut 37 genom Leo Englund men ÖIS släppte inte taget.
I den andra halvleken var det ÖIS för hela slanten och tillslut kom också utdelningen. I minut 80 kom Noah Christoffersson loss i en löpduell och dödade spänningen med sitt 3-1.
Andra raka för ÖIS herrar som nu laddar för Originalderby med en god känsla i truppen.
Redan imorgon är det dock derby för damerna på Valhalla IP. Vi ses där!
Läs allt om derbyna på oisfotboll.se/derby
Vinnare 50/50-lotteriet: 303919