Det blev en sur förlust som avslutning på vårsäsongen i Superettan.
Redan efter tre minuter tog hemmalaget ledningen när Mansour Sinyan fick till en drömträff från distans och via ribban gav sitt lag ledningen.
ÖIS hade i den första halvleken svårt att skapa några vidare farligheter och det var rättvist underläge i paus.
I den andra halvleken spelade Sällskapet upp sig en aning men det var hemmalaget som kunde utöka ledningen i minut 75 när Myroslav Mazur petade in bollen i nät efter en hörna.
ÖIS reducerade i 79e minuten när Marcus Haglind-Sangré prickade in en straff och fick till en forcering. Tyvärr uteblev dock målet och vårens sista Superettamatch slutade i moll för Sällskapet. Nu går man på uppehåll och laddar om för matchen mot IK Brage på bortaplan 9 juli.



