Det blev tre blytunga poäng för Sällskapet i Eskilstuna under lördagen.
Edi Sylisufaj inledde målskyttet för rödblått med ett riktigt konststycke efter en kvart när han på framspelad av Kevin Holmén vände runt kvickt i straffområdet och dunkade in matchens första mål vid den bortre stolpen.
Samme Sylisufaj skulle bli tvåmålsskytt i bara tio minuter senare när han styrde in en hörna i nät. Assist till detta mål stod samme Holmén för.
Men ÖIS var inte nöjda där. I minut 36 lyfte Isak Dahlqvist in en boll i straffområdet som Noah Christoffersson elegant stötte i mål med en bredsida!
0-3 på tavlan i paus.
Den andra halvleken innebar forcering från hemmalaget men ÖIS försvarade sig väl. En reducering i matchminut 59 av Jesper Modig skapade förvisso lite nerv men ÖIS stod emot bra och kunde ta med sig alla tre poängen till Göteborg.
I nästa match väntar Jönköpings Södra IF på bortaplan och efter det är det dags för derby. Köp biljett till originalderbyt redan nu så ses vi!