Artikelserien inför årsmötet rullar vidare. Denna gången har turen kommit till Kristofer Allbäck som är föreslagen av valberedningen för omval.
Kristofer Allbäck, 40 år, är bosatt i Johanneberg. Han föddes som ÖIS:are och har följt föreningen sedan barnsben, från sittplats till klacken, till diverse mediekanaler under ett antal år utomlands, och som ledamot sedan 2017. Han har jobbat med ekonomi i 15 år på olika internationella bolag. Under de sju åren som styrelseledamot har han byggt upp en bred kunskap om föreningens alla delar.
Vilka områden anser du är prioriterade att utveckla inom ÖIS just nu?
Först och främst behöver vi fortsätta arbetet med att få ner våra kostnader, som av olika anledningar ökat för mycket efter pandemiåren. Parallellt behöver intäkterna öka så vi kan investera än mer i framtiden där det planerade anläggandet av nya konstgräsplanen blir en nyckel för att kunna öka antalet aktiva barn och ungdomar i föreningen. Ett annat exempel är att utöka Wilhelm Friberg Minnescup där vi för tillfället nått maxtaket. Publikrekrytering och arrangemang runt våra matcher är en annan viktig punkt att jobba vidare med och givetvis även det mervärde vi ger till våra partners. Vi har en mycket bra och solid partnerbas och den kan utvecklas och paketeras än mer.
Vad det självklart för dig att ställa upp för omval?
De två senaste åren har helt klart varit tuffa och krävande för många, mycket relaterat till våra svaga sportsliga resultat. Där är jag inget undantag. Samtidigt känner jag ett stort driv samt motivation att fortsätta ställa upp och bidra till föreningen. Det är en ära att få representera ÖIS oavsett roll.
Om du blir vald, vad vill du bidra med under kommande period?
Framförallt blir det att fortsätta stötta vår nya operativa ledning i det ekonomiska arbetet. Jag tror stenhårt på de som arbetar dagligen på ÖIS-gården och vi har en bra relation. Sen blir det att tillsammans med övriga i styrelsen fortsätta driva några av de mer långsiktigt strategiska projekten som nya konstgräsplanen, tomträtten, utvecklingen av ÖIS-gården och övriga frågor. Under mina år i styrelsen har jag varit med om både toppar och dalar, och kan därmed också bidra med kunskap och erfarenheter från olika situationer.
Inför 2024-2025 så finns det absolut möjligheter att fortsätta stärka vår ekonomiska position, trots utgångsläget. Vi har under åren byggt upp det egna kapitalet från nästintill noll till 4 miljoner kr och att ytterligare bygga på det egna kapitalet är viktigt. Att vara med och bidra till detta är något jag verkligen önskar göra.
Valberedningen kommenterar.
Kristofer är en lojal superöisare som nu har hunnit med några olika styrelsekonstellationer under sina år i styrelsen. Han bär därmed med sig en väldigt viktig historik och erfarenhet från styrelsen och föreningen i stort. Ekonomin är en central del i alla delar av ÖIS verksamhet, och därmed en gemensam angelägenhet för alla i styrelsen. I Kristofer får styrelsen en ledamot med fördjupad kunskap om ekonomi i allmänhet och klubbens ekonomi i synnerhet, vilket är nödvändigt för att klargöra ekonomiska konsekvenser av olika styrelsebeslut och därmed skapa kvalificerade beslutsunderlag. Förutom att vara kassör har Kristofer hand om flera, för klubben, centrala frågor, och lägger ner ett enormt arbete långt utanför styrelserummet.
I nästa del, Terje Johansson, föreslagen för omval i rollen som ordförande.



