Under lördagskvällen genomfördes den traditionsenliga ÖIS-galan på Clarion Hotel Post med över 200 gäster. Det blev en mycket lyckad kväll med flertalet minnesvärda höjdpunkter.
Under ledning av Harald Treutiger leddes gästerna genom ett program med såväl underhållning och musik som prisutdelningar och donationer.
Kvällens troligen starkaste ögonblick var när Ulf Jansson tog plats på scen för att överlämna en gåva på en miljon kronor till ÖIS Fotboll. En generositet utöver det vanliga och Ulf berättade från scenen om sin vilja att hjälpa ÖIS och om sin uppväxt med hjärtat för Sällskapet där Agne Simonsson och Vilgot Schwartz var idoler. ÖIS Fotboll vill rikta ett stort rödblått tack till Ulf för donationen som kommer göra föreningen mycket gott. Vi ber att få återkomma med en intervju med Ulf i vårt medlemsbrev Lirarbladet inom kort.
Några andra höjdpunkter
- Marcus Allbäck fick emotta förtjänsttecknet i guld för 50 år av medlemskap.
- Balders Hage delade ut Agne Simonssons stipendium för förtjänt spelare inom ÖIS ungdomsfotboll. Wilma Fredriksen och Måns Karlsson fick ta emot stipendiet som överlämnades av Balders Hages ordförande Jonathan Larsson.
- Anonyma givares pris till bästa spelare säsongen 2023 inom herr och dam delades ut. Linus Tagesson och Emma Berthold blev vinnarna.
- StockholmsÖisarna överlämnade checken av de pengar som kommit in från Måltian under 2023. En imponerande summa av 315 015:-. Stort tack!
Tack till alla gäster för en fin kväll i Sällskapets tecken!









